Konkurencyjne ceny
Bogaty wybór wzorów i kolorów
Darmowe próbki
Realizacja zamówień “od ręki”
Bezpłatna dostawa przy zamówieniu powyżej 200 zł
Bezpieczne zakupy

Jak czyścić rolety plisowane?

Jeśli w roli przesłon okiennych wykorzystałeś plisy, z pewnością cieszysz się ich niepodważalną estetyką i funkcjonalnością. Te rolety pasują do wszystkich okien – nawet w nietypowych kształtach i rozmiarach – i wpisują się w każdy design. Aby jednak zachwycały ładnym wyglądem przez długi czas, musisz wiedzieć, jak o nie dbać. Sprawdź, jak czyścić rolety plisowane!

Roleta plisowana – czym się charakteryzuje?

Niewątpliwie uwagę zwraca jej specyficzna konstrukcja – tkanina przypominająca składaną harmonijkę umieszczona jest na prowadnicach, dzięki czemu doskonale przylega do szyby i możesz ustawić ją w dogodnej pozycji, osłaniając całe okno lub tylko jego część. Dzięki takiej budowie roleta plisowana doskonale sprawdza się na każdym typie okna i wykorzystasz ją także w przypadku otworów dachowych lub znajdujących się na skosach na poddaszu. Wyroby dostępne w wielu wariantach kolorystycznych z łatwością dopasujesz do stylu panującego w danym wnętrzu, czyniąc przesłony okienne jego harmonijnym uzupełnieniem.

Skoro już wiesz, jak wyglądają i czym wyróżniają się te rolety, dowiedz się też, jak je czyścić.

Jak wyczyścić rolety plisowane bez ryzyka ich uszkodzenia?

Mimo że bez trudu zdemontujesz je do prania w pralce, lepiej tego nie rób – zbyt łatwo bowiem je uszkodzić i zdeformować podczas wirowania czy suszenia. Jak prać rolety plisowane i czy w ogóle warto to robić? Wyłącznie w przypadku wyjątkowo trudnych do usunięcia zabrudzeń i z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Korzystaj z chłodnej wody i łagodnych detergentów. Najwygodniej zrobić to pod prysznicem, gdzie szybko opłuczesz tkaninę, a następnie – gdy woda z niej ścieknie – zamontujesz przesłonę na okno. Złóż ją na co najmniej 12 godzin. Wysychając w ten sposób, nie ulegnie odkształceniom.

Czyszczenie rolet plisowanych – tego unikaj!

Zastanawiasz się, jak czyścić rolety plisowane, aby zachowały swój format i zachwycały pięknem? Z pewnością powinieneś unikać:

  • nadmiernego namaczania – wydłuży ono czas schnięcia i podniesie ryzyko powstania deformacji,
  • ugniatania i pocierania materiału – tkanina może ulec przetarciom, a widocznych na niej zagnieceń nie usuniesz żelazkiem,
  • prasowania – możesz je w ten sposób przypalić, naruszyć ich strukturę, zdeformować je,
  • zbyt częstego prania – najlepiej unikać czyszczenia na mokro i robić to tylko w ostateczności, nie częściej niż co dwa lata.

Pamiętaj o profilaktyce

Żeby nie musieć zastanawiać się, jak wyczyścić rolety plisowane, które uległy mocnym zabrudzeniom, wystarczy dbać o nie na bieżąco. Raz w tygodniu usuwaj z nich kurz przy użyciu odkurzacza o niskiej sile ssania lub miotełki z miękkim włosiem. Szczególną uwagę zwracaj na okolice listew i zagięcia – to właśnie tam kumuluje się najwięcej zabrudzeń.

Szukasz rolet plisowanych do swoich okien? Sprawdź bogatą ofertę Plisso!

Skoro już wiesz, jak wyczyścić rolety plisowane i znasz ich zalety, koniecznie odwiedź internetowy sklep Plisso i poznaj dostępny tam asortyment. Znajdziesz w nim przesłony okienne w wielu wariantach kolorystycznych i rozmiarach – wybierz modele dla siebie i ciesz się stylowym wnętrzem!